Opieka nad dzieckiem w gipsie – praktyczne porady

Stało się. Twoje dziecko w toku leczenia dysplazji ma założony gips. Wygląda to może niezbyt przyjemnie, szczególnie dla rodzica, jednak opieka nad dzieckiem w tej sytuacji wymaga po prostu nabrania wprawy. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, sprawdzonych przez innych rodziców, które pomogą Ci w tym czasie. Większość z nich odnosi się do sytuacji dziecka w gipsie typu żabka. Kilka z nich będzie pomocne także w sytuacji dziecka w gipsie po operacji stawu biodrowego.

  • Podczas, gdy dziecko ma założony gips, nie możesz go wykąpać, jednak higienę trzeba utrzymać. Sprawdzonym sposobem na mycie dziecka w gipsie jest ułożenie go na ręczniku i obmycie wacikami nasączonymi wodą lub myjkami, w zależności od tego, czego używasz. Staraj się ograniczać używanie płynów do kąpieli, ponieważ utrudnione jest zmycie ich z ciała dziecka, a pozostawione mogą spowodować zmiany na skórze, które w tej sytuacji obniżą komfort malucha.
  • Aby utrzymać skórę pod gipsem w jak najlepszej kondycji, możesz również delikatnie przemywać ją mokrymi wacikami czy myjkami, sięgając ile potrafisz pod gipsem. Pamiętaj, aby wytrzeć następnie skórę do sucha, aby nie została mokra.
  • Dobrym pomysłem, najszybciej jak się da po założeniu i wyschnięciu gipsu jest zabezpieczenie krawędzi (w pasie, przy kolanach, ale i tych w okolicach intymnych dziecka) plastrem bez opatrunku. Spowoduje to, że gips nie będzie się tam kruszył, wpadał pod spód i drażnił dziecka i nie zwiększy ryzyka powstania ranek czy podrażnień, szczególnie w delikatnych okolicach intymnych.
  • Jeśli chodzi o kwestię wypróżniania mam dwie wskazówki, które ułatwią utrzymanie gipsu w czystości. W końcu będzie on na dziecku jakiś czas, a raz zasikany niestety utrzymuje nieprzyjemny zapach i wygląd. Pierwsza z nich – warto zaopatrzyć się w dwa rozmiary pampersów. Jeden większy przynajmniej o rozmiar od tego, które obecnie nosi nasze dziecko, drugi rozmiar mniejszy od obecnego. Mniejsze pieluchy obcinamy tak, aby została sama warstwa chłonna (uważaj jednak, aby nie przyciąć go za bardzo, ponieważ może wysypać się granulat, który ma za zadanie pochłaniać wilgoć), a następnie przykładamy do pupy dziecka i krawędzie delikatnie wsuwamy pod gips. Na wierzch zakładamy większy pampers, który będzie zabezpieczał ten mniejszy przed wysunięciem. Często podczas przebierania ten większy pampers nie będzie wymagał zmiany, wystarczy więc wymienić tylko ten w środku. Dodatkowo, aby uchronić gips przed zabrudzeniem warto obkleić brzegi dookoła stref intymnych dziecka wkładkami higienicznymi (poszukaj takich nieperfumowanych, aby nie ryzykować podrażnień). Pamiętaj też, że może być potrzebna większa ilość zmian pieluch niż zazwyczaj.
  • Gdy dziecko jest w gipsie, a pogoda sprzyja dobrze jest jak najczęściej wietrzyć gips, pozostawiając dziecko bez ubrań w dolnej części.
  • Skonsultuj to z ortopedą, który będzie wykonywał unieruchomienie, ale w niektórych szpitalach jest możliwość założenia gipsu syntetycznego zamiast standardowego. Jest on lżejszy, bardziej oddychający i łatwiejszy do utrzymania w czystości, jednak nie jest refundowany i należy kupić go samemu w sklepie medycznym. Jeśli chcesz skorzystać z tej możliwości, dopytaj lekarza prowadzącego o ilość rolek oraz rozmiar, który będzie potrzebny.
  • Podczas, gdy Twoje dziecko będzie miało założony gips możesz napotkać trudności z ubraniem go. Raczej nie założysz mu spodni czy rajstop. Pomyśl więc o wyższych skarpetkach, podkolanówkach, możesz też obciąć rajstopki, które masz w domu. Do spania czy na spacer możesz potrzebować śpiworka, który będzie szerszy niż normalnie. Zamiast body pomyśl o zakładaniu koszulek lub, jeśli wolisz założyć body i móc je zapiąć – zaopatrz się w przedłużki do zapinania body.
  • Karmienie piersią dziecka w gipsie będzie na pewno trudniejsze. Musicie poszukać odpowiedniej dla was pozycji. Proponuję spróbować karmienia na leżąco. Mama kładzie się na boku, dziecko kładziemy przodem do mamy. Za plecy układamy kocyk lub poduszkę, co zabezpieczy dziecko przed obrotem na plecy (gips może dziecko przeciążyć), drugą poduszkę lub zwinięty koc podkładamy pod nóżkę dziecka, która  w tej pozycji „wisi w powietrzu”.
  • Jeśli dziecko śpi na plecach lub na boku, warto podkładać mu pod nóżki koc lub poduszkę, tak aby nóżki nie wisiały w powietrzu, ponieważ zwisanie w zgięciu kolanowym na krawędzi gipsu może spowodować problemy z krążeniem. Gips może też ciągnąć w dół, powodując wbijanie się jego krawędzi w plecy dziecka. Dobrze więc, żeby był zawsze czymś podparty.
  • Leżenie na brzuszku z gipsem będzie utrudnione, nie jest jednak niemożliwe. Dobrze ułożyć dziecko tak, aby swobodnie mogło ruszać nogami, czyli np. na poduszce (pod głową i brzuszkiem, by o podłoże opierało się gipsem, a nie kolanami).
  • Problemem może być również transport dziecka w gipsie. Firma Dorel wypożycza fotelik (maxi cosi Opal HD) wyprodukowany specjalnie dla dzieci w ortezach biodrowych i gipsie. Tutaj można znaleźć więcej informacji:  https://www.maxi-cosi.pl/c/pomoc-w-dysplazji-0

Opieka nad dzieckiem w gipsie

Opieka nad dzieckiem w gipsie nie jest łatwa, ale staje się łatwiejsza z każdym dniem, wraz z przyzwyczajeniem się do nowej sytuacji. Słuchaj swojego dziecka, ono najlepiej powie Ci, które rozwiązania się sprawdzają, a które nie. Mam nadzieję, że powyższe wskazówki usprawnią Wam ten czas i spowodują, że przejdziecie przez proces leczenia w najwyższym możliwym komforcie. Jeśli będziesz potrzebować pomocy, nowego pomysłu na poradzenie sobie z trudnością, nie wahaj się pytać na forum innych mam będących w podobnej sytuacji. Powodzenia! I pamiętaj – jesteś najlepszym rodzicem dla swojego dziecka.

Total
0
Shares
You May Also Like