Jak przygotować się pobytu w szpitalu z powodu dysplazji bioder (wyciąg over-head)

Przychodzi ten trudny dzień, kiedy lekarz stawia diagnozę Twojemu dziecku – poważna dysplazja stawu biodrowego, podwichnięcie albo zwichnięcie. Lekarz kieruje Was na leczenie do szpitala, mówi coś o wyciągu, kilku tygodniach leczenia, gipsach. Pada dużo skomplikowanych sformułowań, nie do końca wiadomo, o co chodzi. Co teraz?

Przede wszystkim jeśli cokolwiek budzi Twój niepokój lub nie do końca rozumiesz o czym mówi lekarz – dopytaj. Obowiązkiem lekarza jest wytłumaczenie procesu i metod leczenia dysplazji bioder, tak aby rodzic mógł podjąć świadomą decyzję, czy się na nie zgadza. Jeśli nie masz już możliwości spytać, a termin przyjęcia na oddział zbliża się wielkimi krokami, postaram się pomóc Ci tym artykułem opisując swoje doświadczenia.

Jak przygotować się do pobytu w szpitalu z powody najbardziej skomplikowanych postaciach dysplazji?

Przy najbardziej skomplikowanych postaciach dysplazji (najczęściej przy zwichnięciu, rzadziej – przy podwichnięciu) lekarz ortopeda może zdecydować o skierowaniu dziecka na leczenie wyciągiem over-head.  Leczenie wyciągiem polega na ułożeniu dziecka z nogami uniesionymi w górę, a następnie przymocowaniu do nóżek dziecka linek z obciążnikami. Pobyt w szpitalu w takich okolicznościach trwa około kilku tygodni, w zależności od placówki i wieku dziecka. Pobyt kończy się założeniem gipsu stabilizującego stawy w optymalnej pozycji. Więcej o wyciągu over-head znajdziesz tutaj [odnośnik do artykułu o wyciągu over-head].

Do takiego pobytu warto się odpowiednio przygotować, aby zapewnić komfort fizyczny i psychiczny sobie i dziecku.

rysunek dziecka na wyciągu over-head

Wyciąg over-head a wiek dzieci?

Dzieci leczone wyciągiem over-head to dzieci w wieku kilku tygodni do maksymalnie kilku miesięcy, więc najczęściej są karmione wyłącznie mlekiem lub na początku rozszerzania diety. W zależności od szpitala, wyciąg jest zakładany w małym łóżeczku dziecięcym, albo (częściej) na pełnowymiarowym łóżku. W pierwszym przypadku, gdy chcemy dziecko nakarmić, można je zdjąć z wyciągu i zrobić to w dogodnej pozycji. Natomiast w drugiej wymienionej sytuacji zazwyczaj zalecane jest karmienie dziecka na leżąco, bez zdejmowania wyciągu. Warto więc jeszcze w domu przetestować karmienie na leżąco. Jeśli się to nie sprawdza, porozmawiaj z personelem, lekarzem prowadzącym, przedstaw sytuację. Dowiesz się, co robić. Najczęściej będzie to zgoda na zdejmowanie dziecka do karmienia. Uzyskasz też poradę jak to robić, jak zakładać wyciąg z powrotem itp.

W zależności od tego, jak karmione jest dziecko, warto zabrać ze sobą m.in. dobrze dobrane nakładki do karmienia piersią, laktator, zapas sprawdzonego mleka modyfikowanego. Nawet jeśli karmisz piersią, zabierz ze sobą butelkę i mleko modyfikowane, szczególnie, gdy nie masz w pobliżu kogoś, kto mógłby ci je szybko dostarczyć. Stres w tej nowej sytuacji może spowodować, że pojawią się problemy z laktacją. Co do Twojego wyżywienia, to ponieważ tak małemu dziecku raczej nie podaje się posiłków szpitalnych, przypadają one rodzicowi, który jest z dzieckiem na oddziale.

Jak przygotować się do pobytu dziecka w szpitalu i leczeniu dziecka z wykorzystaniem wyciągu over-head?

Jeżeli chodzi o ubranka – na oddziałach dziecięcych jest zazwyczaj ciepło. Dziecko leżąc na wyciągu będzie się pocić na pleckach, dlatego im mniej warstw ma na sobie, tym lepiej. Lepszym rozwiązaniem będzie założenie body z krótkim rękawem i na to tył na przód rozpinanego sweterka czy bluzy, niż grzanie dziecka w zbyt ciepłym ubraniu. Ponieważ pozycja na wyciągu sprzyja wyciekom moczu z pieluszki, dobrze zabrać ze sobą większy zapas ubranek niż dziecko zużywa zazwyczaj. Pod bandaże na nóżkach, trzymające obciążniki wyciągu najlepiej założyć długie skarpety (aż pod pachwiny). Krótkie skarpetki mogą spowodować odciski. Natomiast rajstopy nie są na ogół mile widziane, ponieważ mogą powodować, że działanie naciągające wyciągu będzie osłabione  (choć zdarza się, że lekarze zgadzają się na założenie rajstop, jeśli są odpowiednio luźne). Cokolwiek założymy dziecku na nóżki, warto mieć na uwadze, aby nie miało to gumek ani wzorków, gdyż każdy z tych elementów może powodować odciski i odparzenia na nóżkach.

Total
0
Shares
You May Also Like